+420 602 255 539
English Deutsch

Aktuality

Pedikér/ka se specializací v podologii - další informace

11.04.2024

Informace ohledně kvalifikační úrovně nově vznikající profesní kvalifikace.

Vážené pedikérky, vážení pedikéři, 

 
ohledně nově vznikající profesní kvalifikace Pedikér/ka se specializací v podologii bych rád znovu vysvětlil skutečnost týkající se kvalifikační úrovně, u které mohly vzniknout nejasnosti.
 
Systém profesních kvalifikací je založen na tom, že nezáleží na předchozím vzdělávání, s výjimkou základního (u kvalifikací vyšší kvalifikační úrovně mohou být další požadavky, ale to není tento případ). Nebojte se proto, že byste kvalifikaci nemohli získat, když nemáte absolvovanou střední školu. 
 
Pro získání profesní kvalifikace jsou rozhodující požadované profesní schopnosti, které prokážete u zkoušky a které budou předem jasně specifikovány v kvalifikačním a hodnotícím standardu.
 
Kvalifikační úroveň dle Národní soustavy kvalifikací tedy neznamená nutné vzdělání pro získání profesní kvalifikace. Slouží pro srovnatelnost výsledků vzdělání dosažených různými cestami, umožňuje uznávání skutečných znalostí a dovedností nezávisle na způsobu jejich získání. 
 
Kvalifikační úroveň 4 (srovnání s úrovní středního vzdělání s maturitou) u řešené kvalifikace je v tuto chvíli úrovní navrhovanou, další práce na tvorbě PK ukáže finální podobu.
 
Systém profesních kvalifikací je dle mého názoru jakožto navrhovatele vzhledem k situaci v ČR ohledně pedikérů a jejich podologických dovedností nejschůdnějším řešením - k poskytování úkonů, které jsou předmětem návrhu této kvalifikace, nemusíte po letech úspěšné praxe začít studovat střední nebo vysokou školu, skládat maturitu nebo se stát zdravotníkem. Naše podologické dovednosti se zdravotních služeb nedotýkají.
 
(Jen pro úplné vysvětlení srovnatelnosti kvalifikačních úrovní -  získání některých PK opravňuje k připuštění k závěrečné zkoušce v odpovídajícím oboru na školách, kde se daný obor vyučuje, i bez předchozího vzdělávání na střední škole. Např. se získaným osvědčením stávající PK Pedikér/ka a nehtový/á designér/ka můžete být připuštěni k maturitní zkoušce z oboru vzdělání Kosmetické služby.)
 
Přeji Vám klidné dny.
S pozdravem 
 
Mgr. Jaroslav Fešar, MBA
prezident České podologické společnosti, z. s.
autorizovaná osoba pro profesní kvalifikaci Pedikér/ka a nehtový/á designér/ka
soudní znalec se specializací pedikúra, manikúra a modelace nehtů
odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví

 

Nejbližší akce a kurzy
6. 6. - 8. 6. 2024

19. kongres českých a slovenských dermatovenerologů

Olomouc, hotel Clarion
10. 6. 2024

Zhotovování nehtových náhrad - Nagelprothetik - náhrady a opravy nehtů

Vzdělávací a školící centrum Jaroslav Fešar, Praha 4
15. 6. - 21. 6. 2024

6. odborný kurz podologie (1. část)

Státní zdravotní ústav, Praha
24. 6. 2024

Zarůstající nehty a rovnátka Ross Fraser - ortonyxie, Goldstadt spange, Podofix, combiPED, B/S spange

Vzdělávací a školící centrum Jaroslav Fešar, Praha 4
1. 7. 2024

Zhotovování nehtových náhrad - Nagelprothetik - náhrady a opravy nehtů

Vzdělávací a školící centrum Jaroslav Fešar, Praha 4
>> zobrazit všechny akce