PEDIKÉRSKO - PODOLOGICKÉ DOVEDNOSTI

Již sedm let pořádám rekvalifikační kurzy na pedikúru se zaměřením na přístrojovou techniku a velmi důkladně se snažím tuto dovednost analyzovat, zkoumat a hledat příčiny vztahových souvislostí.  Po ukončení rekvalifikačního kurzu se nováček v této profesi rozhoduje, kterým směrem se v oblasti poskytování odborné pedikérské péče vydá. Při zahájení kurzu si vždy s nadšením vyslechnu od všech uchazečů důvody, které je vedly k tomu, že se přihlásili do kurzu, který z nich má udělat opravdové profesionály v takto náročné profesi. Vždy mám radost, když se zájemci ve své výpovědi doznávají ke kladnému vztahu k péči o nohy, když se dozvím, že pečují o nohy svých blízkých a postižených příbuzných, byť jen formou amatérskou, i tak však nesmírně nepostradatelnou. Není totiž jednoduché pečovat o klienty s různými nemocemi, všelijak zanedbané, nemohoucí a postižené.

Jak jsem již naznačil, cest, kterými se vydat, je několik a je na každém, kterou z nich se rozhodne ve své praxi ubírat.

Tou cestou, kterou jsem se před mnoha lety rozhodl jít i já, je cesta zdravotnická. Zásadním heslem této cesty je pomáhat udržovat dobrou kondici nohou a podílet se na jejich uzdravování a léčení, a to   i celé pohybové soustavy. Zde je nejdůležitější odstranit bolest, zmírnit potíže nebo se jich definitivně zbavit, zlepšit mobilitu, ulevit, odstranit přebytečné a vhodně edukovat. Zdravotnické vzdělání na to nepotřebujete, ale je skvělé, když jej máte.

Druhým směrem je cesta estetická. Ta zahrnuje lakování, nehtovou modeláž, peeling, zábaly, masky, vonné esence a všelijaké kontaktní techniky. Tato cesta je více příjemná, ale taktéž důležitá a  potřebná. Své nohy bychom měli i rozmazlovat.

V obou případech je třeba respektovat své kompetence, znalosti a také správně odhadnout, co zvládneme a na co povolat jiného spolupracujícího odborníka. Pedikér ošetřuje nohy od kotníků dolů. Upravuje nehty, odstraňuje ztvrdlou kůži, otlaky, praskliny,  kuří oka, řeší zarostlé nehty osvojenými metodami, masíruje nohu. Pedikér neléčí. Neodstraňuje bradavice, nepracuje na noze postižené infekčním kožním onemocněním a neaplikuje podkožní anestezii.

Pro všechny, kteří by se do své profese chtěli pustit cestou zdravotnickou, je k dispozici možnost vzdělávat se v oblasti poskytování podologických služeb.

Podologie nám kromě mezioborové spolupráce nabízí mnoho různých dovedností, kterými lze dosahovat těch nejlepších výsledků. Mezi základní znalosti, které musí každý odborník ovládat, patří alespoň základní vyšetření chodidel, výroba individuálních korekčních pomůcek, zhotovování náhradních nehtových destiček pro např. úrazem poškozené nehty, rovnání zarostlých nehtů různými rovnacími technikami a masáž chodidel. Samozřejmostí jsou mimo jiné základy latinského jazyka, základy zdravotnické části oboru, hygiena, mikrobiologie, epidemiologie a první pomoc. Mezioborová spolupráce je bezpodmínečně nutná zejména v oborech diabetologie, podiatrie, dermatologie, chirurgie a ortopedie.

Moderní pedikér – podolog se zabývá diagnostikou a řešením potíží nohou v rámci své kompetence. Pomáhá nohy a celou pohybovou soustavu uzdravovat, zlepšuje mobilitu nohy a zvyšuje její kondici. Meziprstní korektor dokáže ve formě pasivní podpory, ale i aktivity v působení pomáhat při vbočování palce a stěsnání prstců. Prstci odborně nazýváme prsty dolní končetiny.

Nehtová destička plní několik důležitých funkcí. Její ztráta může způsobit poškození nehtového aparátu a sociálně – estetické hledisko je neméně důležité.

Rovnání nehtů patří mezi špičku podologické elity. V Německu je ortonyxie nedílnou součástí podologického vzdělání a její význam v případech zarůstání nehtů je téměř nepopsatelný. Jestliže jste měli zarostlý nehet, prodělali jste několik chirurgických zákroků a po mnoha letech vám pomohlo až rovnátko na nehty, dáte mi za pravdu, že je to metoda takřka geniální. V dalším čísle se podrobně podíváme právě na tuto první a nejdůležitější podologickou dovednost – ortonyxii.  

Jaroslav Fešar