+420 602 255 539
English Deutsch

Aktuality

Žádost č.2 o udělení výjimky pro členy ČEPOS

13.04.2020

Vážení členové, na základě první žádosti ze dne 26.3.2020 jsem za 13.4. za Českou podologickou společnost poslal premiérovi a členům Ústředního krizového štábu další dopis. Zde je jej plné znění.Věřím, že nouzový stav brzy pomine a budeme se moci zase vrátit do normálního pracovního života.

Vážený pane premiére, 

opakovaně se na Vás obracím jako prezident České podologické společnosti, z. s. s žádostí o udělení výjimky v nouzovém režimu státu, a to pro členy naší společnosti. Navazuji na dopis, který jsem Vám posílal 26. 3. 2020. Současně jsem jej zaslal všem níže uvedeným na vědomí a zároveň k projednání.

Obrací se na mne nepřetržitě pedikéři, kteří zoufale volají o pomoc, stejně tak i zákazníci s vážnými potížemi, které kompetenčně řešíme pouze my.

Mohu naše zoufalé zákazníky přesměrovat na emailové adresy členů vlády, neboť já už jim v jejich zoufalství neumím pomoci. V médiích se neustále hovoří a píše pouze o kadeřnických či kosmetických službách, ale o pedikúře ani zmínka. Vezměte prosím na vědomí, že pedikúra je činnost, která v posledních dvaceti letech významně balancuje na hranici mezi řemeslnou a zdravotnickou službou. Není tedy pouze estetickou záležitostí. Žádná kadeřnice ani kosmetička nepracovala nikdy tak jako pedikérka. Přijde mi absurdní a nepřijatelné, aby se uvažovalo o povolení provozovat živnost pouze profesím, o které dle sociálních sítí „mají ženy zájem“ Bez upravených vlasů, nalakovaných nehtů na rukou nebo očistěné pleti od komedonů se skutečně žít dá, ale bez upravených nohou mohou zákazníci se zarostlými nehty skončit na chirurgii s celoživotními komplikacemi, stejně tak mohou být vážně na životě ohroženi zákazníci diabetici. Těm všem nejde o krásu, ale o zdraví.

 Každá pedikérka a každý pedikér vždy používají a dodržují tyto zásady:

1. předepsané osobní ochranné pracovní pomůcky (jednorázové rukavice, roušky, štíty, pracovní oděv zdravotnické povahy atd.) Nově jsou všechny připravené používat respirátory a masky.

2. předepsané dezinfekční přípravky určené na dekontaminaci pokožky, povrchů a dekontaminaci podlahových ploch. Dále dezinfekční přípravky na případná poranění.

3. převážná většina profesních kolegů ve svém vlastním zájmu již používá germicidní lampy, čističky vzduchu s HEPA filtrem nebo ozónové dezinfikátory. Další je ve svých provozovnách nyní zavádějí. Stejně tak i skleněné či plastové přepážky oddělující bezpečně pracovní zónu na dvě části. Každá provozovna má horkovzdušný sterilizátor.

Jako zdravotník se specializací na veřejné zdravotnictví jsem pro členy naší společnosti vypracoval desatero, které každý bude dodržovat. Bude-li třeba, mohu podat podnět k orgánům ochrany veřejného zdraví ohledně zavedení těchto zásad do provozního řádu.

Zde text desatera provozu pedikérských služeb v nouzovém režimu:

1. Poskytovatel služby bude objednávat klienty s rozestupem, aby se v provozovně nikdy nepotkaly dvě osoby.  Všechny ošetřené klienty si evidujete včetně telefonního čísla.

2. Každý ze zákazníků Vám předem telefonicky potvrdí, že se cítí zdráv, nebyl pozitivně testován, a tedy není v povinné karanténě, nemá zvýšenou teplotu a nikdo z členů jeho rodiny, se kterými sdílí společnou domácnost. Informujte je předem třeba přes sms o podmínkách ošetření. Kdo má "jenom kašel", "jen ho bolí v krku", už bere ATB čtvrtý den" apod., má zůstat doma a nevycházet ven.

3. Zákazník vchází do provozovny s nasazenou rouškou, před Vámi si umyje ruce mýdlem a vydesinfikuje ruce. Usadí se do křesla.

4. Žádné podání ruky, zavádíme japonský úklon. Žádný osobní kontakt. Žádná konzumace jídla klientem.

5. Poskytovatel služby pracuje s nasazenou rouškou, jednorázovými rukavicemi a ochranným štítem, event. ochrannými brýlemi. Ochranný pracovní oděv je samozřejmostí. Plexisklová přepážka je vítanou bariérovou ochranou, lze-li ji ve Vaší praxi aplikovat.

Poskytovatel služby musí mít na každý pracovní den prokazatelně dostatek OOPP, včetně desinfekce na pokožku, povrchy i plochy.

6. Pokud možno, klienti platí za ošetření bezkontaktně. Pokud nemáte platební terminál, mohou platit přes různé platební brány v mobilních aplikacích nebo z domova přes internet banking.

7. Klient po ukončení ošetření co nejrychleji opustí pracoviště. Provedete dekontaminaci pracovního místa, důkladně vyvětráte a až po několika minutách zavoláte dovnitř dalšího zákazníka.

8. Všechny kontaminované nástroje jsou v konečném očistném procesu sterilizovány v horkovzdušném sterilizátoru (180 C - 20 min)

9. Speciální péči věnujte i společným prostorům včetně toalet pro klienty. Žádné látkové ručníky, žádná tuhá mýdla. Desinfikujte zvonky, kliky, vypínače atd.

10. V žádném případě neprovozujte Vaši činnost, necítíte-li se dobře, jste oslabení či máte pocit, že na Vás něco leze.

 

Prosím Vás o udělení výjimky pro členy České podologické společnosti, aby mohli ošetřovat nezbytně nutné případy, které nesnesou odklad, ve svých provozovnách. Společně můžeme pravidla upravit tak, aby každý ošetřující měl nouzový režim provozního řádu, ve kterém bude přesně specifikováno dění v provozovně. Zejména rozestupy v časech mezi jednotlivými klienty, tak aby se v provozovně nikdo s nikým nepotkal, použití ochranných pomůcek nejvyššího dostupného stupně pro oba a stejně tak není problém zajistit bezpečnou vzdálenost od ošetřovaného, případně mu před vstupem kontrolně změřit teplotu atd.

V příloze Vám zasílám ke zhlédnutí snímky, jak vypadá kontakt zákazníka a ošetřovatele v dnešní době. Cílem této fotodokumentace je Vám představit naši profesionalitu a připravenost.

Děkuji Vám, budete-li se mojí žádostí zabývat, neboť věřím, že naši pracovníci v oblasti péče o nohy mohou být v současné situaci prospěšní.

 

S úctou

Bc. Jaroslav Fešar

prezident České podologické společnosti, z. s.

 

Příloha - způsob bezpečného ošetření

Nejbližší akce a kurzy
11. 3. 2024

Zarůstající nehty a rovnátka Ross Fraser - ortonyxie, Goldstadt spange, Podofix, combiPED, B/S spange

Vzdělávací a školící centrum Jaroslav Fešar, Praha 4
5. 4. - 6. 4. 2024

Veletrh FOR BEAUTY jaro 2024

Praha 9, PVA Letňany
5. 4. - 6. 4. 2024

PEDIKÉRSKO - PODOLOGICKÉ DNY

Praha 9, PVA Letňany
20. 4. 2024

Pedikérská péče o rizikovou nohu u diabetika - OBSAZENO

Státní zdravotní ústav, Praha
29. 4. 2024

Zarůstající nehty a rovnátka Ross Fraser - ortonyxie, Goldstadt spange, Podofix, combiPED, B/S spange

Vzdělávací a školící centrum Jaroslav Fešar, Praha 4
>> zobrazit všechny akce